Menu Menu Kapat

Fonksiyonel antrenman

Fonksiyonel antrenman Faydaları Fonksiyonel antrenman Nasıl Yapılır

Fonksiyonel, bir nesnenin varoluş amacını gerçekleştirebilmesi, bir canlının ise yaşamını sürdürebilmesi için yapması gerekenleri yapabilir durumda olması demektir. Örneğin, yük taşımak için kullandığımız bir bavul, tekerlekleri üstünde sürüklenirken sağa sola yalpa yapıyor ya da içindekiler dökülüyorsa bu bavul fonksiyonel değildir. İnsan vücudunun fonksiyonel olması ise vücudun doğada varlığını sürdürebilir olması demektir. Yani bazı cisimleri itebilmesi, kaldırabilmesi; kendi ağırlığını yüksekteki bir noktaya çekebilmesi; bir cismi çok uzağa fırlatabilmesi, gerektiğinde hız değiştirerek koşabilmesi, yani ivmelenebilmesi, sıçrayabilmesi, çökebilmesi ve tırmanabilmesi demektir.

Fonksiyonel antrenmanlara örnekler

  • Vücut ağırlığıyla yapılan en doğal hareketler: Şınav, barfiks, dips, squat
  • Kum torbası, halat, ip, tekerlek gibi ekipmanlarla yapılan tüm vücudun dahil olduğu hareketler. (Bu hareketler, bütün kaslarımızın üstünü kaplayan miyofasiyel dokuyu güçlendirir.
  • Dumble, kettlebell gibi ekipmanlarla yapılan, bel ve kalçaların oluşturduğu merkez bölgede yoğunlaştırmak
  • Konsantrasyon sağlamak
  • Kas kontrolünü kazanmak
  • Her hareketin belirli kas gruplarınaodaklanan daha izole, güçlendirici hareketler.
  • Direnç bandı gibi ekipmanlarla yapılan, esneklik ve genel stabilizasyonu arttıran hareketler.

Fonksiyonel antrenmanlar kardiyo antrenmanlarının ya da makineli antrenmanların yerine geçer mi?

Bu sorunun cevabı, amacınıza bağlı olarak değişir. Eğer amacınız sadece yağ yakmak ve kilo vermekse evet geçebilir.akat amacınız kilo vermenin ötesinde bir sporda gerçekten iyi olmak ise cevap hayırdır. Çünkü güç asimetreleri oluşturulmadığı sürece kasları izole olarak çalıştırmak, belli bölgelere yoğunlaşmak da çok önemlidir. Her spor için en önemli bölge değişir. Yüzme için en önemli bölge core ve omuzlar iken kürek için omuz ve bacaklardır mesela. Bu kasları izole olarak çalıştırmak ve güçlendirmek de çok önemlidir. Fonksiyonel antrenmanlar kardiyo antrenmanların yerini de tutmaz. Çünkü kardiyo antrenmanları, fonksiyonel antrenmanlardan çok daha uzun sürer ve vücudun laktik asit ve kan akış yönetimini, psikolojik dayanıklılığını test eder ve güçlendirir. Fonksiyonel antrenmanlar ise patlama gücünü arttırır.

''Ücretsiz Demo Seans İçin Formu Doldurun''